Jak się zachować, gdy Ksiądz niesie Komunię Świętą dla chorych?
- podczas, gdy Ksiądz przychodzi z Najświętszym Sakramentem, należy przerwać rozmowy, w miarę możliwości przyklęknąć, przyjąć postawę szacunku wobec Boga.
- ponadto wyłączyć radio, telewizor, odłożyć gazetę, telefon, uświadomić sobie żywą obecność Jezusa Eucharystycznego.
Jak i kiedy przyjmować Komunię Świętą?
- Prawo kościelne zwalnia osoby chore z obowiązku zachowania postu eucharystycznego. Jeżeli ktoś czuje się na siłach, może oczywiście ten post zachować.
- Chorzy mogą otrzymać Komunię Świętą na leżąco.
- W razie potrzeby, zaraz po przyjęciu Komunii Świętej, można ją popić czystą wodą.
- Gdy istnieje trudność w przełykaniu, można poprosić kapłana o udzielenie mniejszej cząstki Ciała Pańskiego.
- Zawsze należy liczyć się ze stanem własnego zdrowia - nie przyjmować Komunii Świętej wiedząc, że organizm nie jest zdolny do Jej przyjęcia (wymioty, itp.).
- Jeśli Komunię Świętą przyjmuje się poza Mszą św. należy się w miarę możliwości przygotować przez krótką modlitwę i uświadomienie sobie ważności spotkania z Chrystusem.
-
Po Komunii Świętej trwamy w skupieniu na modlitwie dziękczynnej.
-
Księża kapelani udzielają Komunii Świętej na oddziałach szpitalnych oraz w kaplicy. Informacja, w które dni jest udzielana Komunia Święta na poszczególnych oddziałach znajduje się w zakładce Obchody szpitalne kapelanów (link).
-
Osoba, która w dany dzień przyjęła Najświętszy Sakrament w trakcie obchodu kapelana może drugi raz przystąpić do Komunii Świętej jeśli uczestniczy w całej Mszy Świętej. Osoba, która przyjęła Komunię Świętą w czasie Mszy Świętej nie może drugi raz Jej przyjąć na oddziale w trakcie obchodu kapelana.
Choruję na nietolerancję glutenu. Czy mogę przystąpić do Komunii św. w kaplicy?
- Osoby chorujące na celiakię mogą w kaplicy przyjąć Komunię Świętą w postaci hostii bezglutenowej. Taką potrzebę należy zgłosić w zakrystii przed rozpoczęciem Mszy Świętej.